FIBU a jeho budúcnosť od roku 2024 

Dňa 2.2.2024 sa mi p. Katarina Vaneková vyjadrila do telefónu, že na svojom postoji ako dedičia autorských práv nič nezmenili. Zlikvidovali firmu V-SOFT a predaj produktu FIBU/WFIBU považujú za ukončený. 

Takže to zosumarizujem / a na konci príspevku odkaz pre p. Vanekovú/:

1. Na otázku, či budú upgrady FIBU/WFIBU ,je odpoveď - NEBUDÚ. Dedičia p. Vaneka nemajú záujem na pokračovaní predaja a vývoja programov FIBU/WFIBU.

2. Na otázku či vieme "svojpomocne" zasiahnuť do kódu programov FIBU/WFIBU a upraviť ho - odpoveď je - NEVIEME. Vanekovci nechcú poskytnúť zdrojový kód programu FIBU /a je v princípe jedno či ho v skutočnosti majú alebo nemajú/ . Bez funkčného zdrojového kódu je zásah do programu bez rizika poškodenia funkčnosti prakticky nemožný.

3. Na otázku, či sa dá legálne získať licencia FIBU /kúpiť program/. Áno dá sa, napriek zákazu predaja licencie v licenčnej zmluve. Koho to zaujíma, popr. kto si chce viac prečítať o licenciách, tak môže v článku "Licencie FIBU", ktorý som uverejnil v zóne pre registrovaných užívateľov. /Prečo len tam? lebo som za tie informácie platil/.

4. Umrie FIBU v blízkej budúcnosti?  NEUMRIE. Budem pracovať na nadstavbových moduloch pre FIBU, t.j. na Programových mostíkoch pre prepojenie s formulármi DU a aj na ďalších vylepšeniach / overovanie IČ DPH, problem 100 dni.../ Z môjho uhla / bude žiť FIBU ešte minimálne 5 rokov.

5. Potrebujem ako programátor k bodu 4 dedičov p. Vaneka? NEPOTREBUJEM.  Mal som veľkú snahu a trpezlivosť, dva roky som čakal či nezmenia názor, či nezačneme normálne komunikovať, bola nádej založiť firmu, predávať licencie, robiť upgrady. Snažil som sa komunikovať s ich právnikom, uverejňoval som informácie o vývoji likvidácie firmy V-SOFT...Vanekovci ale ani po dvoch rokoch nezmenili svoj postoj, podľa slov Kataríny Vanekovej nechcú aby produkt pokračoval a tak JA ku dnešnému dňu končím so svojou ústretovou iniciatívou. Budem udržiavať FIBU pri živote, lebo program používame v mojej firme /máme licencie na FIBU, EVIM aj SKLAD/, budem podporovať užívateľskú komunitu programov FIBU/WFIBU, pokiaľ budú mať užívatelia o podporu záujem a budem vo voľnom čase programovať a vylepšovať FIBU pomocou Programového mostíka, popr. iných nadstavbových modulov. 

A ak ste sa pani Vaneková, dočítali až sem, tak ak zmeníte názor, zmeníte svoj prístup k výsledkom práce svojho otca a začnete svoj telefonát slovom ĎAKUJEM, tak sa môžeme vrátiť k debate o možnej spolupráci na ďalšom vývoji a šírení programov FIBU/WFIBU, moje tel. číslo máte zadefinované v mobile. 

Lubo Griiač, admin and free time programmer

PS: FIBU a WFIBU sú účtovné programy z autorskej dielne p. Martina Vaneka, ktoré ho prežili.